Domki na Mazurach

 

Polecamy Domki na MazurachSpotkanie TRAMP - 05.10.2022

Zapraszamy na Spotkanie Turystów TRAMP we środę 5 października 2022 r., o godzinie 18:00 w Izbie Rzemieślniczej (ul. Prosta 38, sala na I piętrze). Wstęp wolny.

Gościem specjalnym będzie Wojciech Lewandowski z prelekcją "Patagonia. Tam gdzie rodzi się wiatr".

Po prelekcji zapraszamy na rozmowy i integrację obok do Pubu „Las”.

 

Informacja o autorze

Wojciech Lewandowski, dr geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Alpinista i podróżnik (ponad 60 krajów), uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich.
Wszedł m.in. na 20 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry, od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek i artykułów o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.
Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …” (który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”), „Polskie Andy” (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011 w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”.


Informacja o książce

Opowieść o Patagonii przez pryzmat 13 miejsc i przeżytych tam przygód w Patagonii (poznanej w trakcie trzech długich podróży przez tą fascynującą krainę) przebiegająca nie przez chronologię podroży, lecz według  klucza geograficznego, czyli z dalekiego południa na północ ( z wyjątkiem początkowego rozdziału o Puerto San Julian, gdzie „zaczęła” się historia europejskiego zaistnienia tej wyjątkowej krainy).

A skoro z nazwą Patagonia wiąże się tak wiele mniej lub bardziej czytelnych znaczeń, symboli oraz najróżniejszych skojarzeń, przedstawiono je w postaci 12 osobnych  podrozdziałów,wyróżników, znaków rozpoznawczych, a nawet synonimów, które niejednokrotnie w jakiś przedziwny, niepojęty sposób spajają odczuwanie i percepowane terytorium tego niesamowitego miejsca na Ziemi.

Patagonię uważam za fantastyczną krainę. Cieszę się, że Wojtek napisał tę książkę, bo jej lektura jeszcze wzmaga mój zachwyt.
Ryszard Pawłowski – lider Agencji Patagonia

Patagonia … sama nazwa przywołuje marzenia o podróżach na krańce świata.  Szczęśliwcy, którym udało się spędzić w Patagonii choć kilka dni, zaraz po powrocie do domu zaczynają do niej tęsknić i planować następną podróż.
Książka Wojtka Lewandowskiego mile zdumiewa – okazuje się że można zapakować wszystkie potrzebne rzeczy do dwóch plecaków i we dwoje przemieszczać się wraz z całym dobytkiem z samego południa kontynentu ku północy, kontemplując po drodze wszystko co się da zwiedzić.
Opowieść wzbogacona jest informacjami z zakresu geografii i geologii oraz okraszona mnóstwem ciekawostek historycznych i etnologicznych.
Anna Okopińska

Książka jak układanka puzzle. Każdy rozdział to  kawałek Patagonii. Gdy przeczytasz każdy to powstanie całość. Całość która spowoduje chęć natychmiastowego pakowanie plecaka i własnego odkrycia tej fascynującej części świata.

Sławek "Makaron" Makaruk

Książka „Patagonia…” była nominowana do nagrody KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2022 https://www.festiwalgorski.pl/ksiazka-gorska-roku-2022-nominacje/

 

 

 


 

Spowolnienie rozprzestrzeniania się COVID-19 zależy od nas wszystkich. Prosimy uczestników o zachowanie dystansu i przestrzeganie aktualnych wytycznych w zakresie zdrowia publicznego. Aktualnie każdy ma obowiązek zasłonić usta i nos w przestrzeni zamkniętej. Informacje na https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

 

 


 

Miejsce spotkań

 

Olsztyn, ul.Zamkowa 2

Organizatorzy

 

Wykonanie strony internetowej Webmaster Olsztyn