Partnerzy

 

 

Polecamy dla dzieci i młodzieży kolonie i obozy 2026 w Ośrdoku Kulka na Mazurach.


 

 

znakarze szlaków

 


Spotkanie TRAMP - 19.11.2025 - środa

Zapraszamy na Spotkanie Turystów TRAMP w środę dnia 19.11.2025 r., o godz. 18:30 do Galerii Sowa. Wstęp wolny.

Pokaz fotografii:

  • "Rowerowa podróż po zamkach Estonii, Łotwy i Litwy czyli rowerem z Tallina do Suwałk" - prelegent Paweł Wielgan i Maciej Łobocki.
  • "Jak powstały Tatry" - prelegent Jerzy Pepol (Klub Wysokogórski)

 

 

"Rowerowa podróż po zamkach Estonii, Łotwy i Litwy czyli rowerem z Tallina do Suwałk"

Prelegent Paweł Wielgan i Maciej Łobocki.

Podczas rowerowej podróży z Tallina do Suwałk będziemy jechać śladami architektury obronnej i sakralnej na terenach Inflanckiej gałęzi Zakonu Krzyżackiego i litewskiej Auksztoty (Litwy górnej) aż po Suwalszczyznę. Naszą przygodę zaczniemy w Tallinie, gdzie przywitają nas monumentalne fortyfikacje miejskie i piękny rynek z gotyckim ratuszem. W pałacu Kadriorg będziemy podziwiać barokowe wnętrza Muzeum Sztuki. Jadąc wzdłuż Zatoki Fińskiej zobaczymy piękne klify. Odwiedzimy ruiny warownego klasztoru cystersów w Padise. Zobaczymy stare posowieckie więzienie w Rummu, którego teren został zalany i część budynków znajduje się pod wodą. Zwiedzimy monumentalny zamek biskupów Ozylii w Haapsalu i zobaczymy tam najdłuższy drewniany dworzec kolejowy w Europie. W drodze do Parnawy zwiedzimy ruiny zamku zakonnego Leal (Lihula). Po drodze będziemy szukać ciepłych bluz i dresów w sklepach i ciucholandach bo okazało się że wrzesień w Estonii jest chłodniejszy niż upalne Bałkany do których przywykliśmy. Na namiotach rozbitych na dziko, rano będziemy musieli odgarniać szron. Śpimy najczęściej rozbijając namiot w krzakach, a budzi nas poranna kawa i jajeczniczka lub gotowane jajka. Odwiedzimy Parnawę, niegdyś potężne miasto z fortyfikacjami bastionowymi i ekspozycją muzealna w dawnej wieży. Na Łotwie odwiedzimy ruiny zamku biskupiego w Limbazi (Lemsal) i zagrzejemy się ciepłą herbatą i kebabem w restauracji. Zobaczymy monumentalne ruiny stolicy inflanckiej gałęzi Zakonu Krzyżackiego – Kieś (Wenden). W miasteczku gospodarz Białorusin u którego nocowaliśmy szyderczo powtarzał kłaniając się: „O polskie pany przyjechały!, czy polskim panom nie będzie tutaj za zimno?”:). Następnie pojedziemy przez piękny Park Narodowy Gauja, czyli Zieloną Perłę Łotwy, gdzie odwiedzimy zamek biskupów ryskich w Turaidzie (Treiden) i sąsiedni zamek zakonu inflanckiego Sigulda (Segewold). Wieczór spędzimy w Rydze pijąc piwo z widokiem na dawny zamek inflancki – obecnie siedzibę prezydenta kraju. Następnie zobaczymy pałac w Jełgawie (Mitawa), gdzie znajduje się niezwykła nekropolia książąt Kurlandzkich w XVIII – wiecznym pałacu wybudowanym na miejscu zamku. Wyjeżdżając z Łotwy zobaczymy jeszcze ciekawy zamek Bauska (Bowsk). Na Litwie będziemy jechać przez Poniewież – najważniejszy ośrodek miejski Auksztoty, gdzie zobaczymy pomnik Aleksandra Jagiellończyka. W Kiejdanach – dawnym majątku Radziwiłłow, odwiedzimy Wielki Rynek z pomnikiem Bogusława Radziwiłła i zobaczymy park i teren po dawnym pałacu, gdzie stoi XIX – wieczny minaret. W drodze do Kowna zobaczymy Muzeum Lotnictwa. W ulewnym deszczu wjedziemy pod zamek kowieński. Następnie dalej ciężką i bardzo ruchliwą drogą Via Baltica, która prześladowała nas przez cały wyjazd - z tirami i bez pobocza dojedziemy do Suwałk. Wycieczkę zakończymy pod pałacem Branickich w Białymstoku pijąc zasłużone piwo.

Nasz kompanijny Komendant, Andrzej nie będzie nam towarzyszył. Komendant powiedział, że wyprawa jest zbyt bliska, teren zbyt płaski i wyprawa śmiechu warta :). Faktycznie wyprawa była w nieodległe kraje, teren był czasem nużąco płaski, więc bez problemu robiliśmy 120 kilometrów dziennie ze zwiedzaniem. Mimo to masa zamków, zabytków i smaczków jak posowieckie więzienie w Estonii spowodowało, że nasza wyprawa we dwójkę z Maciejem - Nestorem była bardzo udana.

 

 

 

Współorganizator i miejsce spotkań Pub SOWA (ul.Zamkowa 2, obok Zamku).

 

 

Partner spotkań - Spółka Mazury PTTK

 


 

Miejsce spotkań

 

Olsztyn, ul.Zamkowa 2

Organizatorzy

 





Wykonanie strony internetowej Webmaster Olsztyn